Chińska „Bogini” w Kinie Pod Baranami

W czwartek, 17 listopada, Kino Pod Baranami we współpracy z Instytutem Konfucjusza w Krakowie, wyświetli niemy film Wu Yongganga „Bogini” (Shen nu) z 1934 roku. Filmowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo wykonywana przez francuski kwartet smyczkowy Prima Vista. Jest to niezwykła możliwość odkrycia arcydzieła chińskiej kinematografii z piękną oprawą muzyczną.

Pokaz otworzy wystawę szanghajskich plakatów reklamowych z wizerunkami kobiet z lat 30-tych (Międzynarodowe Centrum Kultury).

„Bogini” to jeden z najsłynniejszych klasycznych filmów chińskich: historia szanghajskiej dziewczyny, która zarabia na edukację syna jako prostytutka. W roli głównej wystąpiła jedna z najbardziej charyzmatycznych aktorek chińskich, przedwcześnie zmarła Ruan Lingyu. Do filmu akompaniament wykona znany na całym świecie kwartet Prima Vista.

Muzykę do filmu skomponował w 2010 roku Baudime Jam, autor oprawy muzycznej do wielu klasycznych niemych filmów (jak Generał, Czarny pirat, Nosferatu) i filmów krótkometrażowych. Baudime Jam jest jednym z nielicznych specjalistów w tym gatunku.

[Kino Pod Baranami]

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: