Spadająca gwiazda. Marilyn Monroe [5/10]

Książek o Marilyn Monroe wydano już bez liku – także w Polsce. Były pośród nich mniej i bardziej udane biografie, zbiory listów (także fikcyjnych!) i poezji, intymne, niepublikowane wcześniej zapiski, szczegółowy zapis terapii psychologicznej, historia romansu z JFK, a nawet dziennikarskie śledztwa usiłujące rozwikłać zagadkę jej śmierci. Dowodzi to jednego – sekrety boskiej MM, dziś w dużej mierze zmitologizowane, wciąż budzą masową ekscytację.

Poniższy komiks w pewnym sensie to potwierdza. 48-stronicowa obrazkowa biografia nie wzbogaca historii Monroe o jakikolwiek nieznany fakt, stanowiąc raczej skrótową broszurkę informacyjną, która przybliżać ma jej postać laikom. Jeśli nie słyszeliście o domniemanym romansie Marilyn z braćmi Kennedy, jej konflikcie z George’em Cukorem czy nieudanym małżeństwie z Arthurem Millerem, znajdziecie tu coś dla Ciebie. Przynajmniej na chwilę, bowiem epizodyczna fabuła efektownie skacze po wybranych, nieprzypadkowych wydarzeniach z życia słynnej blondynki, ale scenarzyści poświęcają im zbyt mało miejsca, by wywrzeć na nas należny impakt.

Cóż z tego, że są tu zwłoki Marilyn okryte kołdrą, wizyta na planie „Skłóconych z życiem” czy nadmorskie spotkanie z Robertem Kennedym, skoro każda ze scen zajmuje 1-2 strony i okraszona jest ilustracyjnymi dialogami… Wyłaniające się z tego założenie – wizja Marilyn jako ambitnej, ale zagubionej dziewczyny w nieprzyjaznym świecie show-biznesu – jest tyleż empatyczne, co… zwyczajnie banalne. To naprawdę już było – nie raz, i nie dwa.

Całości dopełnia archaiczna (jak na dzisiejsze standardy) oprawa wizualna – Polak Zbigniew Kasprzak zdecydował się na mało już popularną metodę malarską, która miast całą opowieść ożywiać, niepotrzebnie sprowadza ją do serii unieruchomionych kadrów. Tymczasem nie od dziś wiadomo, że Monroe to żywioł wciąż nieokiełznany…

Tytuł oryginalny: Shooting Star – Marilyn Monroe
Scenariusz: Jean-Francois Charles i Maryse Charles
Rysunki: Zbigniew Kasprzak
Wydawnictwo: Ongrys
Rok wydania polskiego: październik 2011
Rok wydania oryginału: 2006
Liczba stron: 48

[Piotr Pluciński]

Reklamy

3 thoughts on “Spadająca gwiazda. Marilyn Monroe [5/10]

  1. outremer pisze:

    technika malarska w komiksie wcale nie jest tak mało popularna, jak piszesz.

  2. outremer pisze:

    jest oczywiście a mniejszości, ale są takie komiksy jak „Szelki”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: