„Generał” Keatona podczas 2. AFF

18 listopada o godz. 21:00 w ramach wydarzeń specjalnych 2. American Film Festival we Wrocławiu odbędzie się projekcja klasyka amerykańskiej kinematografii, filmu Generał z 1926 roku (reż. Buster Keaton, Clyde Bruckman) z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka (laptop, instrumenty klawiszowe).

Marcin Pukaluk jest muzykologiem i performerem. Szerokie zainteresowania muzyczne połączył z kinem. Jest twórcą projektów Ekran w Mroku i Ekran i Rewolucja, jeździ z nimi po kraju, wykonując swoją muzykę do arcydzieł niemieckich ekspresjonistów (Gabinet Doktora Caligari reż. R. Wiene, Metropolis reż. F. Lang, Nosferatu – Symfonia Grozy reż. F.W. Murnau) oraz klasyki radzieckiego kina niemego (Ziemia reż. A. Dowżenko, Aelita reż. J. Protazanow, Strajk reż. S. Eisenstein).

„Generał” to film o uciekającym pociągu. Głównemu bohaterowi, maszyniście granemu przez samego Bustera Keatona, skradziono… lokomotywę, tytułowego Generała. Poszkodowany nie daje za wygraną: ściga rabusiów na piechotę, drezyną, na rowerze, a w końcu drugą lokomotywą. Pościg trwa przez cały film (ponad półtorej godziny!), z każdą sekundą stając się jedną z najbardziej złożonych i spektakularnych sekwencji tego typu w historii kina.

Film będzie można obejrzeć we Wrocławiu także 19 listopada o 9:45 oraz 20 listopada 12:45, ale już bez muzyki na żywo. Tydzień później, 25 listopada, nakładem Vivarto film trafi do dystrybucji ogólnopolskiej (kina studyjne).

[PP / American Film Festival]

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: